Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
2014 Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü İcraat ve Faaliyetler
22.01.2015  
TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYETLERİ
 
A- BİRİMİN AMAÇ VE HEDEFLERİ
Amaç: Toplum Destekli Polislik olarak hedeflerimiz suçu önlemede polisiye hizmetlerin yanı sıra, güvenlik hizmetlerine vatandaşın katılımının sağlanması, vatandaş ile polis arasındaki iletişimin güçlendirilmesi, suç oluşmadan önlenmesi, çağdaş uygulamaların yaşama geçirilmesini sağlanması ve suçtan arındırılmış bir çevre ve toplum oluşturmaktır.
Hedef 1:Toplum Destekli Polislik amaçları doğrultusunda, toplumun tüm kesimlerinde Polis-Halk ilişkilerini güçlendirerek, toplumda oluşan suç kaygısını ve suç oranını en aza indirmek,
Hedef 2:Mahalle muhtarları ve sakinleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil toplum kuruluşları ile yapılan sorumluluk alan huzur toplantılarına ağırlık vermek,
Hedef 3:Okullarda çocuk ve gençlere suç, şiddet ve kötü alışkanlıklardan korumaya yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları ile projeli çalışmaların artırılmasını sağlamak,
Hedef 4:TDP alan çalışmaları ile daha çok kişiye ulaşarak sorunların yerinde tespit edilmesi ve sorunların en aza indirilmesi için bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarında bulunmak ve alan çalışmaları yapılırken vatandaşlarımız tarafından iletilen bildirimler gereği yapılmak üzere ilgili birimlere iletilmesini sağlamaktır.
 
a)      2014 Yılında Gerçekleştirilen Proje ve Faaliyetler
 YER
Yapılan Proje Sayısı
Ulaşılan Kişi Sayısı
Dağıtılan Materyal Sayısı
Öğrencilere Yönelik
Vatandaşa Yönelik
Öğrenci
Vatandaş
Öğrenci
Vatandaş
TDP ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ (Yarınlarımıza Emniyetli Gelecek Projesi)
1
--
860
--
860 kek ve meyve suyu
---
TDP ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ (Bilinçli Gençlik Güvenli Gelecek Projesi)
1
--
7585
---
7585
---
TDP ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ (Eğlenelim Öğrenelim ÇOGEP Projesi)
Öğrenci ve Ailelerine Yönelik
---
10.700
1300
(Aileler)
70.212
4540
GENEL TOPLAM
3
20.445
83.197
2014 YILINDA UYGULANAN PROJELER
1)  Yarınlarımıza Emniyetli Gelecek Projesi:
Anaokulu/Anasınıfı öğrencilerine TDP Şube Müdürlüğü yerleşkesinde özel olarak yaptırılan aparatlarla, çocuk koltuğu, emniyet kemerinin önemi, bisiklet ve motosiklette kask kullanmanın önemi anlatılarak, çocuklara küçük yaşta bu konularla ilgili farkındalık oluşturup, ülkemizde meydana gelen trafik kazalarındaki can ve mal kaybının en aza indirilmesine katkı sağlanmak amaçlanmıştır.
Proje kapsamında toplam 860 öğrenciye ulaşılmış 860 kek ve meyve suyu dağıtılmıştır.
 
 2) Bilinçli Gençlik, Güvenli Gelecek Projesi:
            7. ve 11. sınıf öğrencilerine, öğrenciler ile polis arasındaki iletişimi güçlendirmek, öğrencilerin suç oluşmadan gerekli tedbiri almalarını sağlamak, öğrencileri suç, şiddet ve kötü alışkanlıklardan korumak amacıyla proje kapsamında toplam (7585) öğrenciye ulaşılmış, (7585) adet broşür dağıtılmıştır.
   
3) Eğlenelim Öğrenelim ÇOGEP Projesi
Projenin Maliyeti      : 345.370 TL.
            Hedef Kitlesi: 14-18 yaş aralığında, suça sürüklenmiş, maddi imkânları kısıtlı, sosyal hayata uyum sağlamada problem yaşayan ve parçalanmış ailelerin çocuklarının bulunduğu mahallelerde eğitim öğretim faaliyetlerini yürüten liselerdeki öğrenciler.
            Proje Ortakları         :
            - Büyükşehir Belediye Başkanlığı,
            -Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü,
            -Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü,
            -Milli Eğitim Müdürlüğü,
            -Halk Sağlığı İl Müdürlüğü,
            -İş-kur İl Müdürlüğü,
            -Kahramanmaraş Dağcılık Federasyonu İl Temsilciliği
 Projenin Amacı         :
Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) “Eğlenelim Öğrenelim” Projesi kapsamında, suça sürüklenmiş, maddi imkânları kısıtlı, sosyal hayata uyum sağlamada problem yaşayan ve parçalanmış ailelerin çocuklarının bulunduğu dezavantajlı mahallelerde eğitim öğretim faaliyetlerini yürüten liselerdeki öğrencilerle, okula devam etmeyen, risk altında olan mahalle gençlerini topluma kazandırmak, sağlıklı, donanımlı gençler olmalarına yardımcı olmak, ilimizde yaygın olarak kullanılan ve uyuşturucu madde bağımlılığının başlangıcı niteliğindeki ağızotunun kullanılmasının önüne geçmek, kötü alışkanlıklardan uzak tutmak.
 Projenin Faaliyetleri:
3/1- Tiyatro Etkinliği: 13-17.10.2014 tarihleri arasında “Sahte Cennet-Sessiz Çığlık” isimli tiyatronun Gösterimi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde (10) seans şeklinde düzenlenmiş, toplam (10.000) öğrenciye ulaşılmış, 10.000’er adet kalem, bloknot ve el broşürü dağıtılmıştır.
 
             3/2- Futbol ve Voleybol Turnuvaları Etkinliği: 27/10/2014-21/11/2014 tarihleri arasında yaklaşık (600) Lise Öğrencisinin katılımıyla Batıpark Spor Kompleksinde Futbol ve voleybol turnuvaları düzenlenmiş, Turnuva kapsamında öğrencilere eşofman ve forma takımı, tozluk, dizlik, spor ayakkabı, kupa bardak ve çanta hediye edilerek, turnuva süresince sporculara su, kek ve meyve suyu ikramında bulunulmuştur. 
 
 3/3- Başkonuş Yaylası Gezi ve Doğa Yürüyüşü Etkinliği:  Turnuvalara katılan öğrenci ve refakat eden görevlilerin katılımı ile 01.10.2014 günü (200) kişi, 02.11.2014 günü (200) kişi olmak üzere toplamda (400) kişi ile Başkonuş Yaylası Gezi ve Doğa Yürüyüşü yapılmıştır.
        
3/4- Gaziantep Gezisi Etkinliği: Turnuvalara katılan öğrenci ve refakat eden görevlilerin katılımı ile 08.11.2014 tarihi (200) kişi, 09.11.2014 tarihi (200) kişi olmak üzere toplamda (400) kişi ile Gaziantep Gezisi yapılmıştır.
    
 
3/5-“Aile İçi İletişim Semineri” Etkinliği: 26/11/2014 tarihinde Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde proje ortaklarımız Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan koordineli çalışmalar ile hedef kitleden belirlenen öğrencilerin ailelerine yönelik olarak yaklaşık (1200) kişiye “Aile İçi İletişim Semineri” ve futbol ve voleybol turnuvalarında dereceye giren okul takımlarının öğrencilerine ödüllerinin verilmesi için “Ödül Töreni” etkinlikleri yapılmış, projeye katılım sağlayan okul idarecilerine ve proje ortaklarına İl Emniyet Müdürümüz Sayın Ümit Yaşar ADALAR tarafından plaket verilmiştir.
            Gerçekleştirilen “Aile İçi İletişim Seminerinde” Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde görevli Psikolog Özlem KARTAL tarafından “Sağlıklı iletişim, ergenlik sürecinde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlar karşısında ailelerin yaklaşımı, eşler arasındaki problemler ve bu problemlerin çocuklara yansıması ” ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli Psikolog Oya BİRSEN tarafından “Madde bağımlılığının tehlikeli sonuçları” anlatılmıştır. Etkinlik sonrasında katılımcılara kek ve meyve suyu ikram edilerek, proje anısına polis logolu anahtarlık hediye edilmiştir.
              
 
     3/6- “Aile Ziyaretleri” Etkinliği: 01/12/2014 - 12/12/2014 tarihleri arısında projenin son etkinliği olan “Aile Ziyaretleri” yapılmıştır. Bu etkinlik ile proje ortaklarımız Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Personeli ile turnuvaya katılım sağlayacak takım sporcuları arasından belirlenen daha çok ihtiyaç sahibi (100 öğrenci) ve aileleri, yaşam alanlarını görmek, sıcak bir ortam oluşturmak ve devletimizin yanlarında olduğu hissini vermek adına evlerinde ziyaret edilerek, ziyaret edilen ailelere hediye takdim edilmiştir. Ayrıca işsiz ailelere yönelik Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü görevlilerince iş arama becerileri hakkında bilgilendirme yapılarak, öğrencilere giyim yardımında bulunulmuştur.
Proje kapsamında yaklaşık (12.000) kişiye ulaşılmıştır.
  
2014 YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİİYETLER
1)      Velilere Mektup:
2014 yılı Haziran ayı içerisinde 2013-2014 yılı eğitim öğretim yılının sona ermesiyle karne notu kötü olan öğrencilerin evden kaçmaması ve bir takım olumsuzluklar yaşamamaları için (10.000) öğrenci ailesine “Veliye Mektup” adlı el broşürü dağıtılmıştır.
  2)      Çanakkale Gezisi:
Toplum Destekli Polislik faaliyetleri kapsamında; Kahramanmaraş iline bağlı Pazarcık, Nurhak, Çağlayancerit, Ekinözü ilçelerinden, (40) kız (40) erkek olmak üzere toplam (80) lise öğrencimizin, şanlı tarihimiz ve kültürel zenginliklerimiz konusunda bilgilerini artırmak, tarih bilinci oluşturarak milli birlik ve beraberlik duyularını geliştirmek, polis-gençlik kaynaşmasını sağlayarak birlikte hareket etme kabiliyetini artırmak amacıyla; 20.06.2014-23.06.2014 tarihleri arasında Çanakkale Gezisi Etkinliği düzenlenmiştir.
      3)      Yaz Tatilimi Değerlendiriyorum:
2013-2014 eğitim öğretim yılının sona ermesine müteakiben çocuklarımızı spor faaliyetlerine yönlendirmek, özgüvenlerinin oluşmasına yardımcı olmak amacıyla, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile koordineli çalışmalar neticesinde “Yaz Tatilimi Değerlendiriyorum” adlı yaz kursları planlanmış, (102) öğrenciye yüzme, futbol ve basketbol kursları düzenlenmiştir.
4)      Aile Ziyaretleri:
Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanan, bağımlılık riski altında bulunan çocuk ve gençler belirlenerek (35) aile Psikolog eşliğinde KOM, Çocuk Şube Müdürlükleri personeli ile birlikte “Aile Ziyaretleri”  yapılarak, bağımlılık ile mücadele konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmış, aileler tarafından iletilen konular ilgili birimlere bildirilmiştir.
      
5)      A- Kurban Bayramı Öncesi İlimiz Hayvan Pazarlarında Dolandırıcılık ve Sahte Para  Olaylarına Karşı Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Çalışmaları:
Vatandaşlarımızın Kurban Bayramını huzur ve güven içerisinde geçirebilmeleri için Kurban Bayramı öncesinde İlimiz Hayvan Pazarlarında sahte para ile dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşlarımız uyarılmış ve para alırken dikkat etmeleri gereken konularda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılarak “Kurban Bayramında Sahte Para Kurbanı Olmayın” başlıklı el broşürlerinden dağıtılmıştır.
 
            B- Kurban Bayramı Bayramlaşma ve Et Dağıtımı Faaliyeti:
04-05/10/2014 günü belirlenen muhtaç ailelere, polis-halk ilişkilerini güçlendirmek, onların yalnız olmadıklarını hissettirmek, bayram sevincini paylaşmak ve bayramlaşmak amacıyla İl Emniyet Müdürlüğü personeli ve vatandaşlar tarafından gönüllülük esasınca verilen kurban eti (186) aileye muhtarlar eşliğinde dağıtılmış olup mahallelerde karşılaşılan çocuklara meyve suyu ikramında bulunulmuştur.
 
C) Kurban Bayramında Dolandırıcılık ve Sahte Para Olaylarına Karşı Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Çalışmaları:
Vatandaşlarımızın Kurban Bayramını huzur ve güven içerisinde geçirebilmeleri için,        04-07/10/2014 tarihleri arasında “Dolandırıcılık Olayları ve Sahte Parayla Mücadele” kapsamında; vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu bankalarda, ATM’lerde, AVM ve marketlerde meydana gelebilecek sahte para ile dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşlarımız uyarılmış ve para alırken dikkat etmeleri gereken konularda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılarak “Kurban Bayramında Sahte Para Kurbanı Olmayın” ve “Hastanede, Bankada Güvenlik” başlıklı el broşürlerinden dağıtılmıştır. 
    
       6)      İlk Adımda Dost Eli Projesi:
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce hazırlanan «İlk Adımda Dost Eli Projesi» kapsamında, Şube Müdürlüğümüz personeli ile birlikte Sütçü İmam Üniversitesini kazanıp, 2014-2015 Eğitim Öğretim Dönemi için kayıt yaptırmak üzere ilimize gelen üniversite gençlerinin, terör örgütlerince istismar edilmesinin önlenmesi, yeni geldikleri ile adapte olmaları, birtakım olumsuzluklar yaşamamaları ve polis hakkında oluşmuş olumsuz ön yargıların ortadan kaldırılması amacıyla Avşar Kampüsünde (2), Karacasu Kampüsünde (1) olmak üzere toplam (3) adet stant kurularak bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmıştır.
 Bu çerçevede (3000) öğrenci, (4000) öğrenci ailesi olmak üzere toplam (7000) kişiye ulaşılmış, proje kapsamında kalem, bloknot, karton dosya hediye edilerek kek, meyve suyu ve su ikramında bulunulmuştur.
   
      7)      Hayat Boyu Öğrenme Şenliği:
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 04 - 06 Kasım 2014 tarihleri arasında, Osman Sayın Kapalı Spor Salonunda, «Hayat Boyu Öğrenme Şenliği» düzenlenmiş, düzenlenen şenlikte İl Emniyet Müdürlüğümüze tahsis edilen stantta, “İşyerinde Güvenlik, Emniyet Kemeri, Banka ve Hastanede Güvenlik, Telefonda Güvenlik, Kışa Hazır mısınız? v.b.” isimli el broşürlerinden dağıtılmak suretiyle bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmıştır.
    
      8)      Aşure Etkinliği:
            12/11/2014 günü Şehit Abdullah Çavuş Mahalle Muhtarlığında Mahalle Muhtarı Fatih KARAKÖSE tarafından düzenlenen «Aşure Etkinliğine» katılım sağlanılmış, etkinlikte “Gürültüye Hayır, Para ve Kontör Dolandırıcılıklarına Sakın Kanmayın, Telefonda Güvenlik, Kışa Hazır mısınız?, Doğalgaz ve Şofben Zehirlenmesi ” isimli el broşürlerinden dağıtılmak suretiyle aşure yemeye gelen (200) vatandaşlarımız bilgilendirilmiş, toplam (400) adet el broşürü dağıtılmıştır.
 
9)      Kalorifer Ateşçisi (Katı ve Sıvı Yakıt) Kursu:
            Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile imzalanan protokol ile ilimizde maddi imkânları kısıtlı, mesleğe ihtiyacı olan 16-20 yaş arasındaki 15 gence iş imkânı sağlamak amacıyla              13-24/12/2014 tarihleri arasında Kalorifer Ateşçisi (Katı ve Sıvı Yakıt) Kursu düzenlenmiş, 15 gence Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personelince aileler ile bire bir görüşülmek suretiyle ulaşılmıştır.
           Yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilen 15 gencin isim ve irtibat bilgileri İŞKUR Müdürlüğüne bildirilerek, gençlerin kursa başlamaları sağlanmış, kursiyerlere her kurs günü için (20) TL ödenmiştir.
 
10)  “Mahalle Muhtarları Ziyareti” Etkinliği:
           Polis-halk ilişkilerini güçlendirmek, ilimizin genel güvenliğine ilişkin yürütülecek hizmetlere toplumun katılımını ve desteğini sağlamak, güvenliğe ilişkin sorunları yerel düzeyde tespit etmek ve hizmetleri geliştirmek amacıyla İl Emniyet Müdürümüz Sayın Ümit Yaşar ADALAR ile birlikte her hafta Salı ve Perşembe günleri ikişer mahalle muhtarı ziyaret edilmektedir.
           Bu kapsamda, Namık Kemal, Yavuz Selim, Sakarya, Duraklı, Pınarbaşı, Mağralı,  Dumlupınar, Mevlana, Aslanbey, Doğukent, Piri Reis, Karacaoğlan, Akçakoyunlu, Serintepe, Saçaklızade ve Çamlık Mahalle muhtarları ziyaret edilmiştir.
 
11)  “Metruk Bina Yıkımı ve Metruk Otonun Kaldırtılması:
            Toplum Destekli Polislik faaliyetleri kapsamında Cumhuriyet Mahallesi Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Bulvarı DSİ Lojmanları yanında bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen zeytinlik bahçesinin ortasında bulunan metruk bina ile 5 Nisan Mahallesi 54. Sokak No: 2 sayılı evin önünde bulunan terk edilmiş yanmış araç yapılan araştırmalar ile metruk binanın ve aracın sahipleri bulunarak, belirtilen yerlerde kimliği belirsiz şahıslarca sürekli olarak ahlakdışı faaliyetler ile uyuşturucu madde kullanıldığı anlatılarak emniyet açısından tehlike arz ettiği konusunda ikna edilmiş ve aracın bulunduğu yerden kaldırılması, metruk binanın ise yıkılması sağlanmıştır.  
  
12)  Sorumluluk Alanı Huzur Toplantıları:
Toplum Destekli Polislik faaliyetleri kapsamında; vatandaşlarımızın güvenlikle ilgili sorunları, şikâyetleri, önerileri ve talepleri değerlendirilerek; teşkilatımızın daha iyiye ulaşması, halkımıza kaliteli hizmetin sağlaması amacıyla, 2014 yılında (177) Sorumluluk Alanı Huzur Toplantısı yapılmış (8551) kişiye ulaşılmıştır.
 
                                                                                                                                                       DEVAM EDEN PROJE VE FAALİYETLER
 
1)      Bilinçli Gençlik, Güvenli Gelecek Projesi:
Proje kapsamında 2014-2015 Eğitim Öğretim Döneminde İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine, öğrenciler ile polis arasındaki iletişimi güçlendirmek, öğrencilerin suç oluşmadan gerekli tedbiri almalarını sağlamak, öğrencileri suç, şiddet ve kötü alışkanlıklardan korumak amacıyla okullarda sunum yapmak suretiyle bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.
            Ayrıca, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden de destek alınarak proje içerisinde öğrencilere Toplum Destekli Polislik konuları yanında İnternet Güvenliği hakkında da bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacaktır.           
 
 
     2- Yarınlarımıza Emniyetli Gelecek Projesi:
2014-2015 Eğitim Öğretim Döneminde Anaokulu/Anasınıfı öğrencilerine servis (ulaşım) imkânı olan okullar öğrencilerini kendi servisleri ile Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü yerleşkesine getirerek, servis imkanı olmayan okullar için kendi okullarında özel olarak yaptırılan aparatlarla çocuk koltuğu, emniyet kemerinin önemi, bisiklet ve motosiklette kask kullanmanın önemi anlatılarak, çocuklara küçük yaşta bu konularla ilgili farkındalık oluşturup, ülkemizde meydana gelen trafik kazalarındaki can ve mal kaybının en aza indirilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 • Toplum Destekli Polislik
 • İçişleri Bakanlığı
 • GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
 • BIMER
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-Devlet Hizmetleri
 • PEKAY
 • POLİS RADYOSU
 • EGM ÇOCUK SAYFASI
 • POLİS BAKIM ve YARDIM SANDIĞI
 • ULUSAL ULAŞTIRMA PLATFORMU
 • TURN BACK CRIME