Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Uçucu Maddeler Hakkında

Giriş
Kimyasal Özellikleri ve Elde Ediliş Biçimleri
 
Koklanan maddeler uçucu maddelerdir; kimyasal buharlar üretirler ve içe çekildiginde zihni uyaran etki yaparlar. Uzmanlar 1000’ e yakin ev ürününün koklanan madde olarak kullanilabilecegini dogrulamislardir. Genellikle çocuklarin esrar, sigara veya alkol kullanmadan önce ilk denedikleri madde uçucu madde olmaktadir. Baslama yaslari da genellikle geç çocuklugun bittigi ve ergenligin basladigi dönemlere denk gelmektedir. Uçucu madde diye nitelendirdigimiz maddelerin en tehlikeli yani ilk, üçüncü ya da 100. kullanista ölüme neden olabilmeleridir. “Sudden Sniffing Death” - ani ölüm- dedigimiz olay, uçucu maddelerin kalp ritmini bozup, kalbin durmasina yol açmasiyla olur. Uçucu, yani gaza dönüsebilen maddeler (volatile solvents) sividirlar. Pahali olmayan, kolayca elde edilebilen, ev isleri ve endüstriyel amaçlar için yaygin olarak kullanilan maddelerdir. Bunlar, boya incelticisi tineri, kuru temizle maddelerini, benzin, uhu, oje, bali gibi yapistirici maddeleri kapsar. Aerosol dedigimiz maddeler spreydir, bu maddelerin içine sinek öldürücüler, deodorantlar, saç spreyleri, boya spreyleri vb. maddeler girmektedir. Gazlar, medikal anestetikleri kapsadigi gibi ev iserinde ve endüstriyel ürünleri de kapsar. Nitritler uçucu maddeler içinde özel bir sinif olarak düsünülür. Digerlerinden farkli olarak merkezi sinir sistemi üzerinde direkt rol oynarlar. Nitritler temel olarak kan damarlarini genisletir ve kaslari gevsetirler. Diger maddeler duygu durumunu degistirmek için kullanilirken, nitritler temel olarak cinselligi arttirmak için kullanilir. Eger bir kisi uçucu madde aliyorsa; giysilerinde, kimyasal bir koku vardir ve alisildik olmayan bir sekilde nefesleri kokar; sözcükleri kötü bir sekilde telaffuz eder veya daginik bir konusma tarzlari olusur; içkili, sersemlemis gibi bir halde olurlar; parmaklarinda ya da yüzünde normalde olmayacak boya ve diger ürünlerin isaretleri vardir; gözleri kirmizi ve suludur, burun ve agiz çevresinde lekeler ve yaralar bulunur; mide bulantisi ve/veya istah kaybi görülür; kronik kullanicilarda anksiyete, irrite olma, gerginlik, heyecan gözükür.
 
Kullanış Biçimleri
 
Burundan dumanıi çekerek, aerosol-spreyleri direkt agza veya burna sikarak, plastik veya kagit torbalarin içinde maddeyi döküp burna ya da agza çekerek, avucunun içine yerlestirdigi bez parçasinin üstüne döktügü maddeyi koklayarak, nitrit oksit ile doldurulmus balonlari içine çekerek kullanilmaktadirlar.
 
Etkileri
 
Alinan madde cigerler tarafindan kan dolasimina ve çabucak beyne ve diger organlara dagitilir. Alindiktan birkaç dakika sonra kullanici, alkolün etkilerine benzer bir zehirlenme yasar. Kelimeler birbirine karisir, koordineli hareketlerinde yeteneksizlik, öfori, bas dönmesi görülür. Bunlarin yani sira kisi, basini yokmus gibi hissedebilir, halüsinasyonlar, hezeyanlar –uçabileceklerini düsünmeleri gibi- yasarlar. “Kafa yapici” etkisi çok kisa sürede sona erdiginden, kullanicilar etkinin daha uzun sürmesi için birkaç saat boyunca tekrar tekrar madde çekerler ve bu çok tehlikelidir. Bilinç kaybi hatta ölüm meydana gelebilir. Kiside ayrica ilgisizlik, bozulmus muhakeme yetenegi, okul-is ve sosyal ortamlardaki islevselliginin bozulmasi gibi belirtiler ortaya çikar. Uzun süreli etkileri arasinda; ilk kullanista dahi meydana gelme olasiligi olan ani ölüm, kisa süreli hafiza kaybi, duyma kaybi, kol ve bacaklarda spazmlari, kalici beyin hasarlari, kemik iligine zarar, ciger ve böbreklere zarar, ölümcül alkol sendromuna benzeyen muhtemel ölümcül etkiler ve zehirlenme olarak siralanabilir.
 
Zehirlenme (Entoksikasyon)
 
Yüksek doz alindiginda kiside konfüzyona ve deliryuma yol açabilir. Mide bulantisi ve kusma görülebilecek diger yan etkilerdir.
 
Yoksunluk belirtileri
 
Kullanmayi birakan kisilerde kilo kaybi, kas güçsüzlügü, koordinasyon yoklugu, irrite olma durumu, odaklanamama, oryantasyonun bozulmasi ve depresyon görülür.
 • Toplum Destekli Polislik
 • İçişleri Bakanlığı
 • GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
 • BIMER
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-Devlet Hizmetleri
 • PEKAY
 • POLİS RADYOSU
 • EGM ÇOCUK SAYFASI
 • POLİS BAKIM ve YARDIM SANDIĞI
 • ULUSAL ULAŞTIRMA PLATFORMU
 • TURN BACK CRIME