Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ELBİSTAN

:

SAHTE SİGARA

 
SİGARA:
 
    Üst tarafta gerçek ve sahte sigara paketinin mukayese si görülmektedir  sigaranın nedenli zararlı bir madde olduğu bilinmektedir. Birde bu zararlı maddenin kalitesiz ve sahte olduğu düşünülürse  sigaranın vermiş olduğu zarar kat kat artmaktadır.
       Lütfen sağlığınız için sigara içmeyiniz. Eğer içiyorsanız  almış olduğunuz  sigaraların sahte olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Piyasa satış fiyatı altında, cadde ve sokaklarda satılan ucuz sigaraları almayınız. Bu sigaraların tamamı sahte olup, içinde bulunan insan sağlığına zararlı maddeler, normal sigaralarda bulunan madde oranına göre çok daha fazla olup,  telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmaya gebedir.

 
 
        Kaçak sigaralar ile sahte sigaralar insan sağlığını  tehdit eder.  Sigara ile ilgili olarak yapılan bir araştırmaya göre; erken ölüm riski, sigarada hiçbir benzeri alışkanlıkta olmadığı kadar  yüksektir. Uzun süreli sigara içenlerin  %50'si  en verimli orta yaş dönemlerinde ölerek yaşamlarından 20-25 yıl kaybedeceklerdir. Kaçak sigara ile ilgili olarak yapılan mücadeleye, kaçak sigara almayarak siz de katkıda bulunabilirsiniz. Kaçak sigara satarken yakalan şüpheliler hakkında 4926 sayılı Kaçakçılık Kanuna muhalefet etmekten işlem yapılmakta ve adli makamlara sevk edilen şahıslara, yüksek miktarlarda para cezası tatbik edilmektedir.  
 
 
 
ALKOL:
 
        Bilindiği gibi alkol kullanımı karaciğer, pankreas ve beyin organlarıyla dolaşım ve sinir sisteminde büyük hasarlara yol açmaktadır. Aşırı miktarda tüketildiğinde uykuya ve bazı durumlarda beyindeki yaşamsal merkezlere ileri derecede baskılayarak, yaşamı tehdit eden bir komaya neden olabilmektedir. Kişiyi psikolojik ve fiziksel tahribata uğratan alkolden mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir. Zaten başlıbaşına zararlı olan alkollü ürünlerin birde sahtesiyle karşılaşıldığında vücutta geri dönülmez önemli hasarlara sebebiyet verdiği gibi ani ölümlere de yol açtığı bilinmektedir. Bu yüzden almış olduğunuz alkollü içeceklerin taklit (sahte) olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz, ayrıca alkollü ürünleri, emin olduğunuz yetkili satış noktalarından alınız.
           Ülkemizde Tekel ve özel sektör tarafından imal edilerek piyasaya sürülen rakı, üretiminde, Etil Alkol kullanılan bir içki türüdür. Ancak kısa yoldan para kazanmak için, insan sağlığını hiçe sayan kişiler, rakı imalatında Metil Alkol(Mavi İspirto) kullanmakta ve maliyeti daha aza indirgeyerek daha çok para kazanmak istemektedirler. Bu şekilde veya ilkel koşullarda üretilen alkollü içecekler tüketildiğinde, körlük yapabildiği gibi ölüm olayları da meydana gelebilmektedir.
       2005 yılı içerisinde Metil Alkol kullanılarak üretilen sahte rakı Türkiye'nin gündemine damgasını vurmuş ve sahte rakıları tüketen kişiler hayatlarını kaybetmişlerdir. Kendi sağlığınızı hiçe saymayınız. Ben sahte rakıyı tadından bilirim gibi bir hataya düşmeyiniz. Çünkü tatmakla bu fark anlaşılamadığı için dönemeyeceğiniz bir viraja girmiş olabilirsiniz.
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • E-BORDRO
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu