Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Sanal Dünyada Güvende Kalmanın Altın Kuralları
 
Güvenli Kredi Kartı Kullanımı İçin Bilmeniz Gerekenler
● Yüksek limitli ve yurtdışı harcamalarına her zaman açık kredi kartı kullanmanın riskli olduğunu unutmayınız.
● Mümkünse sanal kart kullanmayı tercih ediniz. Limitini istediğiniz gibi sürekli değiştirmek elinizde olacaktır. Sanal kartın bilgileri çalınsa da gerçek kartınız muhafaza edilmiş olur.
● SMS Şifre, Şifrematik, Cep Şifre, 3D Secure Şifre gibi bankanızın sağladığı güvenlik önlemlerini kullanmayı tercih ediniz.
● Kart şifrelerinizi tahmin edilebilir bilgilerinizden seçmeyiniz.
●Kartınızı güvenmediğiniz / tanımadığınız kişilere vermeyiniz ve şifrenizi paylaşmayınız.
● Kartınıza ulaşamadığınız zaman kartı bulmak için vakit kaybetmeyiniz, en kısa sürede bankanızı arayıp kartınızı iptal ettiriniz.
● ATM ve BTM işlemlerinde önce kart giriş haznesini elle kontrol ediniz, şifre girerken mümkünse diğer elinizi şifre giren elinize siper ederek şifreyi giriniz.  
● Restoran ve kafe gibi yerlerde kartla ödeme yapacaksanız pos cihazını masanıza isteyiniz yada siz pos cihazının olduğu yere gidiniz, kartınızla göz temasını kesmeyiniz.
● Hesap ekstrenizi her zaman kontrol altında tutunuz
 
İnternet Bankacılığında ve Alışverişinde Bilmeniz Gerekenler
● İnternet bankacılığına güvendiğiniz yerlerden (eviniz veya işyeriniz vb.) giriniz.
● Kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız. 
● İnternet-kafelerden bankacılık işlemleri yapmayınız.
● Güçlü bir şifre oluşturunuz.
● Şifrenizi sıklıkla değiştiriniz.
● Bankalardan gönderilmiş gibi görünen acil ve çok önemli ibareli ve kişisel bilgilerinizi, şifrenizi isteyen sahte e-posta ve mesajları açmadan siliniz.
● İnternet üzerinden alış-verişlerde sanal kart kullanınız.
● Güvenilir sitelerden alış-veriş yapmayı seçiniz.
● Hesap ekstrenizi her zaman kontrol altında tutunuz.
● Onay kodu veya e-posta mesajı ve makbuz da dahil siparişlerinizin her kopyasını yazdırın veya kaydediniz.
● Şifrenizi, adresinizi ve kredi kartı verilerinizi depolayan sitelerin varlığı konusunu aklınızdan çıkarmayınız ve bu konuda dikkatli olunuz.
● Belirlediğiniz limit ve üzerinde yapılan alış-veriş ve para transferlerinde bankanıza SMS ile bilgilendirme talimatı veriniz.
 
Çocuklarımızın İnternet Güvenliği İçin Ailelere Öneriler
●  Öncelikle Güvenli Internet Paketlerine üye olmanızı tavsiye ediyoruz. Detaylı bilgi için “www.guvenliweb.org.tr” ye bakiniz.
● Çocuğunuzun internete girdiği bilgisayarın çocuğun odasında olmamasına, evinizin ortak kullanım alanı içinde olmasına dikkat ediniz.
● Çocuğunuzun internet ortamında güveliğini sağlamak ve zararlı içeriklerden korumak amacıyla gerekli güvenlik ve filtreleme programlarını edininiz.
● Çocuğunuzun internette kalma ve bilgisayar kullanma suresi kontrolünüzde bulunmasına özen gösteriniz. Uzun sure bilgisayar ve internet kullanımı çocuğunuzun sosyalleşmesine olumsuz etki yapabilir, bazı fiziksel rahatsızlıklara neden olabilir.
● Çocuğunuzla bilinçli ve güvenli internet kullanımı kuralları konusunda konuşunuz. Koyduğunuz kurallar ve konuşmalarınızda pozitif tutum sergileyin.
● Çocuğunuza internet ortamında tanımadığı kişilerle sohbet etmemesini ve iletişim kurmamasını öğretiniz. Çocuğunuzun, kendisine ve size ait kişisel bilgileri internet ortamında kimseye vermemesini öğretiniz.
● Çocukların anlık ileti, mesajlaşma ortamlarında ”önce samimi görünümlü başlayan görüşmelerinin” daha sonraları tehdit ve şantaja dönüşebileceği unutulmamalıdır.  
 
DİKKAT! SİBER DOLANDIRICILIK   (SİBER POLİS VİRÜSÜ)
Türk Polis logosu ve “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ibaresi ile vatandaşlarımızın bilgisayarlarının kilitlenerek, açılması karşılığında para istenmesi olaylarının belirlenmesi üzerine aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması uygun görülmüştür.
 
Son günlerde, farklı yollar ile EGM’ye bağlı Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığımıza (BSM) ulaşan şikâyet ve ihbarlarla;  internet kullanıcılarının bazı internet sitelerini ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarının kilitlendiği, ekranda Polis logosunun kullanıldığı “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ve “Bilgisayarınızın kilidini ve cezai kovuşturma önlemek için 200TRY ödemesini yapmanız gerekir” şeklinde ibarelerin belirdiği ve kullanıcılardan para talep edildiği bildirilmiştir. 
 
EGM’ye bağlı birimlerin böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Yapılan ön incelemelerde kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen virüs tarafından ekranlarının kilitlendiği belirlenmiştir. Bu virüsün, kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıs/şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. 
 
            Herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için bilgisayarına virüs yerleşmiş vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları, kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları, bilgisayarlarını söz konusu zararlı yazılımı yok edecek şekilde virüs taramasından geçirmeleri, gerekirse yeniden kurmaları, mağdurların en yakın polis merkezine veya Cumhuriyet Savcılığına müracaat etmeleri gerekmektedir. 
 
UNUTMAYALIM! ORTAM SANAL OLSADA, İŞLENEN SUÇ GERÇEKTİR.
 
 
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu