Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
TRAFİKTE SAYGI SIFIR KAYGI
 
          08/05/2014 tarihinde METEM Lisesi Konferans Salonunda Karayolları Güvenliği Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında İlçe Emniyet Müdürü Ertuğrul GÜLER konferans düzenlemiştir.  Konferansta özet olarak;
 
Özellikle Göksun ilçemizde yaz aylarında insan ve araç yoğunluğunun artmasıyla birlikte Trafik güvenliğinin sağlanması konusunda ciddi tedbirler almaya yönelik planlamalar yapılmakta ve uygulanmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanan, alkollü araç kullanan, tehlikeli araç kullanan, park ihlali yapan, kask takmadan ve ruhsat taşımadan motosiklet kullanan, hız kurallarına uymadan özellikle merkezi yerlerde dolaşan insan kalabalıklarını hedef alan sürücüler üzerinde tedbirleri aralıksız uygulamaya devam etmekteyiz.
 
Örneğin; ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 1462 tl olup, aynı anda kullandıran kişiye de aynı miktar ceza tatbik edildiğinden yaklaşık kural ihlali başına 3 bin tl civarında caza tatbik edilmektedir. Son 10 gün içerisinde Göksun’da 8 araca 24 milyar ceza tatbik edilmiştir. İlçemizde ehliyetsiz sürücü kalmayana dek kontroller ve ceza uygulamalarına devam edilecektir. Yine özellikle ikaz yöntemi kullanılarak merkezi bölgelerimizde park konusunda denetimler devam etmesine rağmen halen kural ihlali yapan sürücüler görüldüğünde günde çok sayıda kişiye trafik cezaları tatbik edilmektedir.
 
Trafik kuralları ihlalleri konusunda sıfır tolerans anlayışını benimsediğimizi belirtmek isterim. Özellikle yaz aylarında şehrin belli bir bölgesinde araç içerisinde alkol alıp tekrar belli bir süre sonra ilçe merkezine dönen sürücüleri takip ettiğimizi, her defasında ceza tatbik ettiğimizi belirtmek isterim. Bazı ihlal sahipleri cezaların miktar çokluğundan şikayet etmektedir.
 
Örneğin bazı hallerde uygulanan trafik cezası miktarı aracın değerinden daha fazla olabilmektedir. Bu konuda kanun koyucuların caydırıcı hareket ederek bu cezaları kurallara bağladıklarını düşünmeliyiz.
 
Hiçbir maddi değer kaybı, Göksun insanımızın can güvenliğinden daha mühim değildir. Aracı şuraya park ettim kısa süreliğine işim vardı mantığıyla yolu kısa süreli kapatan sürücünün aynı anda acil bir hasta nakli gerçekleştiren ambülansın geçişine engel olabileceği unutulmamalıdır. Çocuğa aracı verdim karşı sokağa gidip gelecekti diyen kişinin, ehliyeti olmayan kendi çocuğunu ve o sokakta dolaşan ve oyun oynayan bir başka vatandaşlarımızın çocukların hayatına mal olacak bir sebebe yol açtığı unutulmamalıdır.   Okul önlerinde hız yapan sürücülerin burada bulunan tüm arkadaşlarımızın çocuklarını hedef aldığı unutulmamalıdır. Hiçbir bahane, insanın canına kast eden netice oluşturacak eylem ve davranışların üzerini örtemez, örtmemelidir.
 
Tabi ki amacımız çok sayıda trafik cezası yazmakta değildir. Amacımız hiç kimsenin trafik kurallarını ihlal etmemesi için gerekli önleyici tedbirleri ortaya koymak, huzur içerisinde trafik güvenliği ortamına ulaşmaktır. Bu sebeple trafik güvenliği konusunda temel düşüncelerimizi birleştirdiğimiz bir sloganı akılda kalması amacıyla geliştirip halkımıza arz ettik. Bu yıl Trafik Haftasının  ilçemizdeki sloganı “TRAFİKTE SAYGI SIFIR KAYGI” dır.
 
trafik haftası kutlama-1.JPG
trafik haftası kutlama-3.JPG
trafik haftası kutlama-4.JPG
trafik haftası kutlama-6.JPG

 
 
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu