BİLGİLERİNİZE..
  
Gezinme Maksatlı Oto Hırsızlığı
Otonun, tamamen kullanılma amacıyla çalınmasıdır. Genellikle oto hırsızlığını meslek edinmemiş, bu konuda amatör olan gençler tarafından yapılmaktadır. Bu şekilde çalınan otolar çoğunlukla, çalınmasından itibaren 24 ile 48 saat arasında herhangi bir zarara maruz kalmadan, aynı şehirde terk  edilmiş vaziyette bulunmaktadır.
 Bu otolar, genellikle oto sahibinin, aracı kapı veya camı açık bir vaziyette hatta anahtarlarını da kontak üzerinde bırakması neticesinde çalınmaktadır.
 
Yedek Parça Olarak Satma Maksatlı Oto Hırsızlığı
Çalınan otoların, çalınmayı müteakip parçalarına ayrılarak özellikle ikinci el oto malzemesi satan kişilerin aracılığıyla parça olarak satılmasıdır.
 
Change (Çenç) Maksatlı Oto Hırsızlığı
Ağır hasırlı bir otonun temin edildikten sonra, bu otoyla aynı tip, model, renk ve marka bir otonun çalınıp, ağır hasarlı olan otonun şasi ve motor numarasının çalıntı otoya uyarlanarak, ağır hasarlı otonun tamir edilmiş gibi gösterilmesi işlemine change (çenç) denilmektedir.
Başarılı bir change işlemi ile çalınan bir oto tamamen legalite kazanmakta, rahatlıkla alınarak satılmakta, hatta trafik tescilinin olduğu ilin dışında başka bir il'e nakledilerek tescil kaydı yapılabilmektedir. Bu amaçla ülkemizde pek çok oto, bu işi meslek edinmiş organize suç örgütleri tarafından çalınmaktadır.
  
Yurt Dışına Kaçırma Maksatlı Oto Hırsızlığı
Bazı organize suç örgütlerinin çaldıkları otoları, düzenledikleri sahte kimlik, pasaport, plaka, tescil belgesi (ruhsat) marifetiyle, turink kulüplerinden triptik belgesi alarak yurt dışına çıkarmalarıdır. Bu otolar gittikleri ülkede bu sahte belgelerle satılmaktadır.
Mükerrer Tescil Maksatlı Oto Hırsızlığı
Çalınan son model otoların, sahte fatura, teknik belgesi ve imalat yeterlilik belgesi düzenlenerek, yeni imal edilmiş bir otoymuş gibi tescil edilerek satılmasıdır.
Sahte Plaka ve Tescil Belgesiyle Satma Maksatlı Oto Hırsızlığı
Çalınan otoların yaklaşık % 20'si sahte plaka ve tescil belgesi (ruhsat) kullanılmak suretiyle iyi niyetli kişilere satılmaktadır.
Suçta Kullanma Maksatlı Oto Hırsızlığı
Oto, gasp, soygun veya terör suçlarında kullanılmak amacıyla çalınmaktadır. Çalıntı otolarla işlenen en yaygın suç, gasp suçunun bir türü olan kap kaççılıktır.
            Otoyu çalan hırsızlar, cadde ve sokaklarda yürüyen bayanların çantalarını çekip alarak çalıntı otoyla kaçmaktadırlar. Çaldıkları otoyla bir kaç kapkaç olayı gerçekleştirdikten sonra otoyu terk etmektedirler. Çantasını vermemek için direnen bazı mağdurların otonun peşinden sürüklenebilmekte hatta bu sürüklenme neticesinde kolu veya bacağı kırılabilmektedir.
 Otonuzun Çalındığını Fark Ettiğinizde Ne Yapmalısınız
Derhal otonuzun çalındığı bölgenin güvenliğinden sorumlu birimle (POLİS veya Jandarma) irtibat kurunuz. Eğer otonuz POLİS bölgesinde çalındıysa 155 Polis İmdat, Jandarma bölgesinde çalındıysa 156 numaralı telefonu arayarak anında bilgi vermeniz güvenlik güçlerinin bir an evvel otonuzu bularak sizi mağdur eden şahıs ya da şahısları yargı önüne çıkarmalarını kolaylaştıracaktır. Unutmayın ki bu konuda ki ihmaliniz yalnızca oto hırsızlarının işini kolaylaştırır.
İlgili güvenlik kuvvetine telefonla bilgi verdikten sonra ilk iş olarak size en yakın POLİS veya JANDARMA karakoluna Trafik Tescil Belgenizi (Ruhsat) alarak gidin. Ülkemizde çalınan otoların durumu bölgesi itibariyle, POLİS ve JANDARMA sorumluluk bölgesi olarak ikiye ayrılmıştır. POLİS bölgesinde çalınan otolar oto sahibinin müracaatı üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü Çalıntı Oto Projesine kaydedilmektedir. Bu sayede çalınan bir oto kayıt girilir girilmez ilk etapta tüm Türkiye'de ve hemen akabinde İnterpol bilgisayar kayıtlarına girilerek tüm Dünya'da arattırılmaktadır.
Otonuzun çalındığını bildirdiğiniz karakolda müracaatınız alındıktan sonra başvuru evrakınızı Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık (Oto Hırsızlığı) Büro Amirliğine kendiniz de götürebilirsiniz.
Otonuzun çalındığını fark ettiğinizde; size en yakın karakola müracaat ederseniz bu imkanlardan faydalanabileceksiniz.
Otonuzun Güvenliği İçin Alacağınız Önlemler
Yapılan Araştırmalar, Oto Sahibi Olarak Alacağınız Bir Kaç Önlemle Otonuzun Çalınmasını Önleyebileceğinizi Göstermektedir.
Belki de evinizden başka en değerli malınız, otonuzdur. Otonuz aynı zamanda saldırıya en çok maruz kalan malınızdır. Basit gibi görünen önlemlerin; kazançlarınızı başkaları tarafından çalınmamasında çok etkili önlemler olduğunu göreceksiniz.
 Kısa bir süre için aracınızdan ayrılsanız bile kontağı kapatıp kapıları kilitleyiniz.
 Kontak anahtarını ve trafik tescil belgesini oto içerisinde asla bırakmayınız.
 Otonuzun anahtarlarını ve tescil belgenizi tanımadığınız kimselerin ulaşabileceği yerlerde kısa bir süre içinde olsa bırakmayın. Bir anlık ihmaliniz neticesinde otonuzun kontak anahtarının kopyası yapılıp, tescil belgelerinizin sahtesi tanzim edilebilir.
 
                Otonuzu direksiyonu ile gaz pedalını birbirine bağlayan anahtarlı (Baston- Pedal) kilit ve alarm sistemini taktırınız.
                Eğer tescil belgenizdeki numaralarla otonuzun üzerindeki numaralar aynı değilse, derhal otonuzun kayıtlı olduğu, Trafik Tescil Birimlerine giderek bu yanlışlığın düzeltilmesini sağlayınız
 Otonuzun kimlik kartı şasi numarasıdır.VIN ( Araç Tanımlama Numarası ) olarak tabir edilen şasi numarasını bir yere kaydederek saklayınız.
                Yeni bir oto satın aldığınızda hırsızlığa karşı güvenlik sistemleri olup olmadığına dikkat ediniz. Tüketicilerin güvenlik konusundaki endişeleri arttıkça üreticiler bu konudaki talepleri değerlendirecektir.
                Cüzdan, çanta, kredi kartı, cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı yada değerli olmasalar bile değerli görüntüsü veren paket veya poşetleri oto içerisinde bırakmayınız. Eğer değerli eşyanızı yanınıza alamayacaksanız, arka koltuğa atmak yerine görünmeyecek bir yere yada bagaja kilitleyin. Otonuzu çalma eğilimindeki kişileri oto içerisinde bırakılan eşyalar tahrik edebilir.
            Eğer şahsınıza yada oturduğunuz toplu konut veya apartmana ait bir otopark varsa, size uzak olsa bile, otonuzu mutlaka oraya park ediniz. Tek başına gözlerden uzak tenha yerlere park etmeyiniz. Unutmayın ki kısa bir yürüyüş otonuzun çalınmasından daha iyidir.
             Otonuzu ara sokaklardan ziyade park yasağının olmadığı ışıklandırmalı caddelere ve otoparklara park ediniz.
 Otonuzdan uzun süreli ayrılmanız halinde oto teybini veya başlığını alınız.
 Motorlu taşıt satın alırken taşıtın ruhsat sahibi ile mutlaka yüz yüze görüşünüz. Ruhsat üzerinde yazılı olan bilgilerin doğruluğunu kontrol ediniz.
 Yeni bir araç satın almak istediğinizde Trafik Tescil belgesindeki şasi ve motor numaraları ile otonuzun üzerinde bulunan numaraların aynı olup olmadığını kontrol ediniz.
 Kaza süsü vererek de oto çalındığını unutmayınız. Kaza yaptığınızda otonuzun anahtarlarını kesinlikle oto üzerinde bırakmayınız.
Oto alım-satımında noter satışını ve devir işlemlerini hemen yapınız.
Evden Hırsızlık
Evden Hırsızlık Olaylarına Karşı Alınması Gereken Tedbirler
Evden çıkmadan önce kapı ve pencerelerinizi kapatmadan ve kilitlemeden, dalgınlıkla kapı üzerinde anahtar unutmayınız.
Evden uzun süreli ayrılacaksanız veya tatile çıkacaksanız komşunuza ne zaman döneceğinizi, gideceğiniz yerin adres ve telefonunu bırakınız.
Evinizden uzun süreli ayrıldığınızda değerli eşya ve mücevherlerinizi güvendiğiniz birisine veya yanınıza alınız, yada banka kasasına bırakınız.
Kısa süreli bile olsa komşunuza gittiğinizde mutlaka kapınızı kilitleyiniz,
Akşam dışarıya çıktığınızda 3-5 saat sonra dönecekseniz, evinizin ışıklarından bazılarını, televizyon veya radyonuzu açık bırakınız.
Evden ayrıldığınızda kapının önüne birkaç çift ayakkabı bırakınız.
Seyyar satıcı, pazarlamacı, dilenci, falcı, bohçacı, temizlikçi, tamirci veya çeşitli bahanelerle evinize girmek isteyenleri eve almayınız.
Evinizin zili çalınıp tanımadığınız birisini soran, şüpheli şahısları eşgali ile birlikte hemen Polise bildiriniz.
Apartman giriş kapısını sürekli kapalı tutunuz. Apartman giriş kapısı ziline basıldığında, zili çalanı tanımıyorsanız kapı otomatiğine basmayınız.  Kapı zili çaldığında mercek deliğinden bakınız. Tanımadığınız birisi veya şüpheli bir durum varsa kapıyı açmadan eşgalini polise bildiriniz.
Hırsızlar gündüzleri genelde kapıları sert bir cisimle kırarak evlere girerler. Kapı kırılma gürültüsü duyduğunuzda komşunuzun kapısını kontrol ediniz. Kapınız çelik kapı bile olsa levye, kriko vb. aletlerle zorlanıp eve girilebileceğini unutmayınız.
Özellikle yaz aylarında zemin kat ve birinci katta oturuyorsanız pencere ve balkon kapılarını açık bırakmayınız. Eğer açık bırakmak zorundaysanız para, altın, cep telefonu gibi kıymetli eşyalarınızı evinizin gelişi güzel yerlerine bırakmayınız.
Pencereleri tornavida gibi aletlerle hırsızların birkaç saniyede açtıklarını unutmayınız.
Zemin kat, birinci kat veya hırsızın girebileceği yükseklikteki pencere ve balkon kapılarına demir parmaklık yaptırınız.
Çatı katlarındaki banyo, tuvalet pencerelerinden ve havalandırma boşluklarından hırsızın eve girilebileceğini unutmayınız.
Evinizdeki küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığını unutmayınız. Bu şekilde eşya taşıyanları gördüğünüzde hemen Polise bildiriniz. Evinizdeki küçük çelik para kasalarını evinizin gizli bir yerine monte ederek saklayınız.
 Hırsızlar eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırırlar. Kıymetli eşyalarınızı evin daha değişik yerlerine saklayınız.
 Tatile gittiğinizde veya uzun süreli evinizden ayrıldığınızda posta kutunuzun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayınız. Hırsızlar öncelikle posta kutusu evrakla dolu ( elektrik , su faturası vb. ) olan daireleri seçerler.
                Semt pazarlarının kurulduğu günlerde o civarda bulunan evlerden o gün daha fazla hırsızlık olabileceğini unutmayınız.
 Hırsızların her türlü çelik kasayı murç, matkap vb. aletlerle rahatlıkla açabildiklerin unutmayınız.
 Mümkünse kapınıza çift emniyetli kilit sistemi yaptırınız.
             Evinizin etrafında şüpheli birisini gördüğünüzde 155 Polis İmdat telefonuna veya en yakın Polis  Merkezine bildiriniz.
 Büyük sitelerde özel güvenlik görevlileri tutunuz.
 Evinizin etrafını ışıklandırınız.
 Hırsızlığa karşı evinizde bulunan kıymetli eşyaları sigorta ettiriniz.
             Evinize alarm sistemi kurdurunuz.
 Tüm bunlara rağmen evinizde hırsızlık meydana gelmişse telaşlanmayınız. Hiçbir şeye dokunmadan en yakın Polis Karakoluna bildiriniz.
  Yankesicilere Dikkat
Nedir : Kişi ve Kişilerin, başka bir kişiye ait para veya eşyasını bulunduğu yerden habersiz olarak almalarıdır.
Kalabalık yerlerde ceplerinizi sık sık kontrol ediniz.
Otobüs ve minibüslere binerken cüzdanınızı muhafaza altına alıp, elinizi sık sık cüzdanınıza götürmeyi alışkanlık haline getiriniz.
Özellikle Pazar ve kalabalık alış veriş yerlerinde çantanızı sırtınıza asmamalı, sürekli gözünüzle kontrol edebileceğiniz şekilde vücudunuzun ön tarafında taşımalısınız.
Üzerinizde büyük miktarda parayla mümkün oldukça dolaşmamaya çalışınız. Büyük miktarda para taşımanız gerekiyorsa birkaç parça halinde emniyetli yerlerde taşımaya, bu esnada adres sormak, para bozdurmak vb. bahanelerle size yaklaşan tanımadığınız şahıslara karşı dikkatli olunuz.   Para yerine kredi kartı, çek vb. araçları kullanmayı tercih ediniz. Para veya cüzdanınızın çekilmesi en uygun yerlerin pantolon veya yan ceplerin olduğunu unutmayınız.
Banka çıkışlarında, eğer bankadan para çekmişseniz, bankadan çıkmadan paranızı emin yerde muhafaza ediniz. Paranızı oldukça ortalıkta saymayınız.
Yolda yürürken, kavga ederek size yaklaşan, yardım isteyen şahıslardan uzak durunuz. Eğer şahıslar ısrarla üzerinize geliyorsa cüzdanınızı muhafaza ederek dikkatinizi dağıtmalarına izin vermeyin.  
  Kap-Kaççılara Dikkat
Nedir : Bir Kimsenin haberi olmadan, taşınabilir eşya ve ziynet bir veya birkaç kişi tarafından aniden kapıp kaçırılmasına kap-kaç denir. Kap-Kaç oto-yaya veya motosiklet ile yapılabilir. 
Yolda veya caddede yürürken caddeye yakın olan taraftan mümkün oldukça uzak durulmalı, trafik akışının ters istikametinde çanta taşınmalıdır.
Hava karadıktan sonra eve giderken ıssız ara sokaklar yerine, ışıklı ana caddeler tercih edilmeli.
Özellikle bayan sürücüler, otoyolda giderken, araçlarına arkadan çarpan olursa çok dikkatli olmalı otoda tek iseler araçtan inmemeli; çarpan aracın plakasını ve şahsın eşkalini almaya çalışarak en yakın Polis Merkezine veya 155 Polis İmdat telefonlarına bildirilmelidir.
Trafiğin yoğun olduğu yerlerde ve trafik ışıklarında beklerken, çantalar ön veya arka koltuk yerine mümkünse bagaja kilitlenmeli yada sürücü koltuğunun altına gizlenmelidir.   
  Kaldırımcılara Dikkat
Nedir : Kişi veya Kişilerin başka bir kişiye ait para veya ziynet eşyasını bulunduğu yerden habersiz olarak almalarıdır. (Kuyumcular ve Döviz Büroları)
Açık Kaldırım : Pazardaki seyyar satıcı tezgahından veya piknik yerlerinde eşyaların alınması gibi.
Kapalı Kaldırım : Mağazadan, Kuyumcudan, Otodan eşyaların alınması.
Bir hırsızın değerli eşyalarınızla ortadan kaybolabilmesi için sadece bir saniyeye ihtiyacı vardır. (Restaurantta asılı duran mantonuz, koltuğunuzun yanında duran el çantanız, hatta hesap öderken kasaya koyduğunuz çek defteriniz) 
  Muslukçulara Dikkat
Nedir: Camide abdest almakta olan bir şahsın ceketinin üzerine kendi ceketini asmak suretiyle, diğer cekette bulunan para veya eşyanın alınmasıdır.
Camide abdest alırken veya içerde namaz kılarken,askıya astığınız ceket vb. giysilerinizin cebinde paranızı ve cüzdanınızı bırakmayınız.
Camide abdest alırken yardımcı olmak isteyen tanımadığınız kişilerin yardımını kabul etmeyiniz.
  Pislikçilere Dikkat
Pislikçilik Suçlunun ağzında çiğnediği bisküvi ve benzeri kuruyemiş kırıntılarını önünde gitmekte olan şahısların üzerine gelebilecek şekilde tükürerek şahısların dalgınlığından faydalanılması olayıdır.
Suçlular pislikçilik suretiyle hırsızlık yapacakları şahısların özellikle yaşlı şahıslar olmalarına dikkat ederler. Bu şahıslar arkalarından bir süre takip ettikten sonra ağızlarında çiğnedikleri bisküvi ve benzeri kuruyemiş parçalarını önünde gitmekte olan şahsın üzerine tükürür ve şahsın yanına yaklaşarak 'Arkan pislenmiş' diyerek şahsın üzerinde bulunan elbisesini çıkartmasını sağlar. Elbisesini temizlemek istediği şahsın kendisine yardım etmek istiyormuş gibi görünerek elbisesinin ve şahsın ceplerinde bulunan para ve değerli eşyaları çalarak yanından hızlı bir şekilde uzaklaşırlar.
İşyerinden Hırsızlık
İşleniş ve giriş şekline göre işyerinin; kepenk kilidini kesmek suretiyle, kapı veya vitrin camlarını kırmak suretiyle, duvarı delmek suretiyle olmak üzere üçe ayrılır.
a-Kepenk kilidini kesmek suretiyle meydana elen hırsızlıklar: Sanık veya sanıklar işyerinin kepengini beraberlerinde getirmiş oldukları keski aleti ile kesip veya yine beraberlerinde getirmiş oldukları levye tabir edilen demir çubuklarla kilidi patlatarak içeri girerler.
b-Duvar delmek suretiyle hırsızlıklar: İşyerinin duvarını bitişik nizamda bulunan yere
 yakın duvarı çekiç ve murç veya kazma ile kazarak duvarı delip içeri girilmesidir.
c-Kapı veya vitrin camını kırmak suretiyle hırsızlıklar: İşyerinin kapı veya vitrin camının içeri girilebilecek veya kapıyı açabilecek kadar büyüklükte kırılarak içeri girilmesi suretiyle meydana gelen hırsızlıklardır.
Her üç sistemde de sanık veya sanıklar işyerine girdikten sonra çalmaya karar verdikleri malları dışarı çıkarır ve ağır olan mallar için beraberlerinde getirmiş oldukları araçlara binip olay yerini çok hızlı bir şekilde terk ederler. Kullandıkları bu araçlar genellikle çalıntı araçlardır. Sanıklar çalıntı malların naklinde plaka, adres ve isim tespiti olmaması için çalıntı araç kullanırlar.
Kasa Hırsızlığı
Yoğunluğu ve etkisi bakımından başlı başına ayrı bir hırsızlık şekli olarak sınıflandırılır. Kasa hırsızlığında; komple kasa hırsızlığı, kasayı murçla açmak suretiyle hırsızlık, kasayı arkadan yırtmak suretiyle hırsızlık, kasayı oksijen kaynağı ile kesmek suretiyle hırsızlık, kasayı matkapla delmek suretiyle hırsızlık ve kasaya anahtar uydurmak suretiyle olmak üzere altı gruba ayrılır.
a-Komple Kasa Hırsızlığı: Sanık veya sanıklar kasayı olay yerinden komple alarak beraberlerinde getirmiş oldukları araç yardımıyla götürüp meskun mahal dışında kasa kazma, spiral, murç vs. yardımıyla açılarak içerisinden çıkanlar alınır.
b-Kasayı murçla açmak suretiyle hırsızlık: Bu sistemde kasa olay yerinde sırt üstü yatırılıp murç ve çekiç ile kasanın anahtar yuvası genişletilip kilit tertibatının devre dışı bırakılarak açılmasıdır.
c-Kasayı matkapla delmek suretiyle hırsızlık: Bu sistemde kasa anahtar deliğinden matkapla delinmek suretiyle kilit sisteminin devre dışı bırakılarak kasanın açılmasıdır.
d-Kasayı arkadan yırtmak suretiyle hırsızlık: Bu sistemde kasa yüz üstü yere yatırılır, kasanın arka sacının puntoları bulunarak puntoların keski ve çekiç ile kesilip kasanın açılmasıyla olur.
e-Kasayı oksijen kaynağı ile keserek hırsızlık: Kasanın oksijen kaynağı ile kesilerek bir elin rahatça içeri girip kasa içerisindekileri dışarıya çıkaracak kadar kesilmesiyle olur.
f-Anahtar uydurmak suretiyle kasadan hırsızlık: Sanıkların harici yollar ile elde ettikleri kasanın anahtarı ve ya olay yerinde buldukları kasanın anahtarı ile kasanın açılmasıdır. Kasa hırsızlığı sisteminde sanık veya sanıklar kasa içerisinde bulunan nakit para ve ziynet eşyalarını alırlar, kasa içerisinde bulunan çek ve senetleri yakalanma riskini arttırdığından almazlar. Kasa hırsızlığı bilgi ve maharet istediğinden bu hırsızlık türünde hırsızlık yapan sanıklar kasayı açmak için genellikle kendi sistemlerini uygularlar.
İş Yerinden Hırsızlık Olaylarına Karşı Alınması Gereken Tedbirler
İşyerinizin pencerelerine mutlaka demir korkuluk yaptırınız. İşyerinizden ayrılmadan önce pencereleri kapatmayı unutmayınız.
İşyerinizi kapatırken kapıyı mutlaka kilitleyiniz.
İşyerinizin kepenk kilitlerini sert bir cisimle kırılabileceğini ve duvarların delinebileceği unutmayınız
                Büyük iş merkezlerinde veya hanlarda iş yeriniz varsa, hırsızların gündüzden içeride kalıp gece hırsızlık yapabileceklerini unutmayınız. Saklanabilecekleri yerleri bekçi veya özel güvenlik görevlilerine kontrol ettiriniz.
İşyerinizden çok kısa süreli ayrıldığınızda bile kapınızı mutlaka kapatın veya içeride bir yakınınızı bırakınız.
İşyerlerine çatı katlarından girilebileceğini unutmayınız. Çatı katlarındaki kapı ve  pencereleri sürekli kilitli tutunuz.
Telefonla sizi maliyeci vs. gibi komşunuzun işyerine çağıran şahıslara itibar etmeyiniz. Gitmeniz gerekiyorsa kapınızı mutlaka kilitleyip gidiniz.
İşe alacağınız şahısları önceden iyice araştırınız. Özellikle yabancı uyruklu şahıslara daha çok dikkat ediniz.
                Çalışma saatleri dışında çelik para kasalarında para ve ziynet eşyası bulundurmayınız. Hırsızların her türlü çelik para kasalarını murç, matkap vb. aletlerle rahatlıkla açabildiklerini unutmayınız.
İşyeri komşularınızla birlikte bekçi veya özel güvenlik görevlisi tutunuz.
Şüphelendiğiniz kişileri 155 Polis imdat telefonuna bildiriniz.
 Tanımadığınız kişilerden veya seyyar satıcılardan faturasız saat, cep telefonu, müzik seti gibi eşyalar satın almayınız.
İşyerinizi hırsızlığa karşı sigorta ettiriniz.
İşyerinize alarm sistemi ve güvenlik kamerası taktırınız.
 Her şeye rağmen işyerinizde hırsızlık olmuşsa telaşlanmayınız. Hiçbir şeye dokunmadan en yakın Polis Merkezine bildiriniz.
Polisin herkesi ayrı ayrı koruma imkanı olmadığı için SİZ VATANDAŞLARIMIZA suçların önlenmesinde ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR.
Otodan Hırsızlık
Otodan hırsızlık türü yüklü kamyon hırsızlığı, kamyonet, tır gibi araçların yükleri ile birlikte çalınmasıdır. Yüklü araçlar düz kontak yapmak ve anahtar uydurmak suretiyle çalınıp yükü boşaltıldıktan sonra araç ters istikamette terk edilir veya yüklü aracın kasası açılarak araçtaki yük başka bir araca nakledilip sadece yük hırsızlığı yapılır.
Otonun arka kelebek camlarını kırmak suretiyle teyp ve değerli eşya hırsızlığı, Arka cam fitilleri kesilmek suretiyle  teyp ve değerli eşya hırsızlığı, Kapı kilidini sert bir cisimle zırlamak veya anahtar deliğini bozmak suretiyle teyp ve değerli eşya hırsızlıkları yapılır, Ayrıca şehrin giriş ve çıkışlarında rampa olan kesimlerde yavaş ilerleyen kamyonların üzerine çıkarak yük atmak veya yakıt depolarının kapaklarını açmak  suretiyle depodan yakıt hırsızlıkları yapılır.
 
Emniyeti Suistimal Suretiyle Hırsızlık
           Emniyeti suistimal hırsızlık suçu nakliye yoluyla yük hırsızlığı ve görevi kötüye kullanmak suretiyle hırsızlık olmak üzere ikiye ayrılır.
a-Nakliye yoluyla emniyeti suistimal hırsızlık: Nakliyeci yerine götürmek üzere almış olduğu yükü yerine ulaştırmayıp yükü çalarak bu suçu işler. Genellikle sanık sahte ehliyet ve sahte araç belgeleri kullanır.
b-Görevi kötüye kullanmak suretiyle hırsızlık : Sanık korumamla ve ya getirip götürmekle görevlendirildiği malı çalması veya çaldırtması ile olur.
Hırsızlık suçlarında sanık veya sanıklar yakalanmamak ve tespit edilmemek için genellikle çalıntı otolar kullanırlar. Cep telefonunuzla kendi sim kartını takarak bir yeri arama bahanesiyle cep telefonunu alarak uzaklaşırlar, Otoyolu kontrol ettirmek bahanesi ile alıp gider bir süre sonra terk edilmiş halde bırakırlar, ya da kontrol ettirmek bahanesiyle aldığı otonun kontak anahtarından çektirerek daha sonra otonun park edildiği yerleri takip ederek daha önceden çektirdikleri kontak anahtarı yardımı ile otoyu çalar.
ATM den para çekmek isteyen özellikle yaşlı şahıslara yardımcı olmak bahanesiyle bankamatik veya kredi kartı şifrelerini öğrenerek bankamatik veya kredi kartını değiştirerek yada ATM de arıza var diyerek yardım ettikleri şahsın parasını daha önceden anlatılan şekilde çaldıkları bankamatik kartlarına havale çıkartmak suretiyle gerçekleştirirler.